2022年04月21日

Urale

Już niedługo młode urale zaczną wyglądać z gniazd i pojawiać się na gałęziach. Często też będą przebywać na ziemi. Po prostu uczą się samodzielności, a że nie mogą jeszcze latać - kończą swoje wypady pośród ściółki.

❗️ Nie jest to nic dziwnego ani wymagającego naszej interwencji.

Młody sam poradzi sobie wspinając się na najbliższe drzewo przy pomocy szponów i dzioba. A rodzice z pewnością są w pobliżu i doglądają pociech; przynajmniej samce.

Już od kilku dni natomiast pojawiają się w internecie zdjęcia pisklaków innych gatunków ptaków, którym ludzie chcieli "pomóc" i zabrali je, bo nie widzieli w pobliżu gniazda. W dużej części przypadków wyrządza to więcej szkody, niż przynosi korzyści. A ponieważ każdemu z nas może się taka sytuacja przytrafić - polecam tekst ze strony OTOP - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, który powinien rozwiać większość wątpliwości na temat postępowania w takich sytuacjach.

🌿 https://otop.org.pl/.../daj-sie-skusic-pierzastej-kuleczce/

Wracając do urali - pamiętajmy, że okres lęgowy jest szczególnie wrażliwym czasem dla nich i warto dać im teraz trochę więcej spokoju i nie niepokoić. Można je równie dobrze podziwiać przez lornetkę, zamiast zbliżać się niepotrzebnie. To dotyczy zresztą wszystkich zwierząt.

Nigdy lub prawie nigdy nie proszę Was o udostępnianie moich wpisów, ale tym razem zachęcam. Z pożytkiem dla przyrody!

由使用者 marcinswiostek marcinswiostek2022年04月21日 12:04 所貼文 | 2 評論 | 留下評論

存檔